Základní rozdělení krbů

Dnes pro Vás máme základní rozdělení krbů, na které můžete v dnešní době narazit. Každý typ krbu je jiný a plní jinou funkci topidla. Abyste netápali, napsali jste tento článek o základním rozdělení a jejich funkčností.

Krby Konvekční

Nejčastější typ krbových obestaveb jsou konvekční krby. Jedná se o krbovou vložku, která je obestavěna pomocí izolačního materiálu s použitím konvekčních mřížek.

Krb na principu těchto mřížek funguje. Spodní mřížka nasává studený vzduch z místnosti, který poté ochlazuje krbovou vložku a brání jejímu přehřátí a zničení. Teplý vzduch, který je nad krbovou vložkou, poté odchází do místnosti horní – výdechovou mřížkou.

Do těchto krbů umisťujeme mřížky, které jsou vyjímatelné, díky čemuž je poté možné kontrolovat a čistit kouřovod, který má v sobě taktéž čistící otvor.

Taková obestavba předává teplo do místnosti pomocí konvekcí (prouděním vzduchu).

Krb je schopný místnost vytopit během chvilky. Ohřátý vzduch lze z místnosti také rychle vyvětrat.

Krby sálavé a akumulační

Sálavé krby fungují na trochu jiném principu oproti konvekčním krbům.

Realizace sálavého krbu je složitější, náročnější a nákladnější.

Krb se staví z akumulačního materiálu, bez použití konvekčních mřížek.

V takovémto systému krbu stavíme uvnitř krbu tzv. „konvekční plenty“, které promísí vzduch uvnitř krbu, jenž poté topí celý svým povrchem. Jedná se tedy o hypokaustový systém – uvnitř krbu je konvekce, která se z krbu ovšem nedostane ven. Hypokaust je možné vést i do více místností a ohřívat tím i další prostory.

Krb tedy pak vytápí místnost pomocí sálání (radiace). Jedná se o zdravější teplo, které neohřívá vzduch, ale okolní předměty. Jedná se také o bezprašný systém vytápění.

Ideální použití tohoto akumulačního systému krbu je v případě, že krb chcete umístit do pasivního domu, kde by klasický konvekční krb vytvářel přílišné teplo. V sálavém, akumulačním krbu můžete ovšem toto teplo rozdělit do delšího časového pásma, díky tomu, že jej dokážete „schovat“ do akumulačního materiálu, ze kterého se poté postupně uvolňuje.

Krby teplovodní

Pokud chceme teplo z krbu využít jako doplňkový zdroj tepla celého domu, je zde možnost využití teplovodní krbové vložky s výměníkem, jenž je napojena na otopnou soustavu Vašeho domu.

Je zde několik výhod i nevýhod.

Teplovodní krby dokáží distribuovat teplo po celém domě a to i směrem dolů, což je nemožné u teplovzdušných krbových vložek. Nevýhodou ovšem je nemožnost topení bez ohřívání teplé vody, která musí z krbu vždy někam odcházet. Není tedy možné si například v létě zatopit jenom například pro navození příjemné atmosféry bez ohřívání vody.

Plynové krby

Jedná se o poměrně speciální odvětví krbových vložek, které fungují na plyn.

Je pro ně potřeba speciálního koncentrického komínu, který má uvnitř ještě jednu trubku. Vnitřním průměrem komínu je poté prováděn odtah spalin a vnějším průměrem do spotřebiče proudí vzduch pro spalování.

Plynové krby jsou uživatelsky nejpohodlnější, kdy je možné je ovládat jednoduše ovladačem anebo třeba i telefonem na dálku.

Ideální pro uživatele, kteří nechtějí mít starosti s přikládáním.
14 zobrazení0 komentář

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše